Ali Kastrati, “babai” i sporteve të rënda

Sportist dhe trajner i 65 medaljeve. Boksier, mundës, por edhe fizioterapisti duarartë.

Kur “Enver Hoxha” zbriste nga Kategoria për të mos ekzistuar kurrë më!

Për shumëkënd mund të duket si fantashkencë, por në periudhën 1952-1955 ka milituar në…

Tragjeditë e dashurive të mëdha të volejbollit

Lidhjet Asllan Rusi-Pranvera Hoxha dhe Silva Turdiu-Skënder Shehu patën një fund të hidhur

Myslym Alla, strategu i brezit “të artë” të bardhebluve

Myslym Alla, strategu i brezit “të Artë” të Tiranës, që la gjurmë të pashlyeshme në futbollin shqiptar

Gjerdan suksesesh bardheblu, SK Tirana, krenari e futbollit shqiptar

Eshtë meritë e shumë brezave nga themelimi i kësaj skuadre e deri më tani që ka ditur të intensifikojë në mënyrën më autoritare të mundshme shkallën e ambicieve të saj për trofetë e kampiones së Shqipërisë

Lame Konomi, njeriu të cilit tiransit duhet t’i ngrenë monument!

Rrugëtimi i guximshëm i drejtuesit më të suksesshëm të klubit bardheblu

Dita Botërore e Shahut/ Kur Abdulla Tirana luante shah te kafeneja “Shkumbini” në Elbasan në 1910

Sporti i shahut në Shqipëri edhe pse zyrtarisht daton në vitin 1933, pa dyshim që është luajtur më parë.

Misteri i vrasjes në Shqipëri të Cesarino Grossi, talentit më premtues të futbollit italian

Cesarino Grossi ishte heroi i parë i Barit dhe një nga talentet më premtues të futbollit Italian

Rexhep Spahiu, shkëlqim i dyfishtë në fushë e në bankinë

Dossier / Trajneri që e ngjiti skuadrën e Partizanit në podin e nderit

Met Metani, kapiteni i një “dinastie sportive”

Në krye të listës së kësaj “Dinastie”, në mënyrë të padiskutueshme qëndron ai Met Metani, portieri i Tiranës në vitet 50-60 – të, “gardiani” që e mbrojti me fanatizëm katërkëndorin bardheblu, 15 vite me radhë në një periudhë vërtet tejet të vështirë.