Një fitore historike!

Në afro 60 vjet jetë dhe mbi tri dekada karrierë profesionale si gazetar sportiv, fitorja sonte kundër Polonisë më shijoi si rrallë herë, pse jo si një fitore historike.


Nga Defrim Methasani

Në afro 60 vjet jetë dhe mbi tri dekada karrierë profesionale si gazetar sportiv, fitorja sonte kundër Polonisë më shijoi si rrallë herë, pse jo si një fitore historike.

Pas fitores kundër Greqisë kampione e europës 2-1 në shtator 2004, kjo kundër polakëve të Levandovskit, (që i ngjante një dielli në perëndim), ishte një fitore me shumë shkëlqim, kurorëzuar me dy gola për vitrinë që mbajnë firmën e Asanit (eurogol) dhe Dakut, një tjetër lojtarë i fituar tashmë në kombëtare. Ky trepikësh i fituar me meritë dhe dinjitet, na ngjit në krye të grupit me 10 pikë, por si hijet që të ndjekin pas, janë Rep Çeke dhe Moldavia me 8 pikë në vendet dy dhe tre.

Ne tashmë nuk kemi fituar thjesht një ndeshje të rëndësishme, por kemi fituar grupin dhe një trajner si Silvinjo, qê i gjen vendin secilit prej futbollistëve, pa harruar që asetet janë edhe në stol, kur mendon që Muçi apo Broja e Laçi, janë emra potent për kuqezinjtë.

Ndaj i përgëzoj skuadrën dhe trajnerin, sepse i dhanë shqiptarëve në stadium dhe miliona të tjerëve në ekran, një natë gëzimi dhe krenarie.

Të duket se treni europian i kualifikimit është nisur drejt Berlinit dhe Gjermanisë ku luhen finalet një vit më pas.

Por rrugës janë edhe tre stacione, dy prej të cilëve janë po kaq të rëndësishëm si sonte, kundër të dytëve, Çekisë dhe Moldavisë.

Në 2016 në Francë debutuam për herë të parë si finalistë, një vit më pas, uroj të përsërisim historinë, tashmë me të tjerë emra në fushë dhe timon, por me të njëjtin emër, të njëjtin flamur dhe të njëjtin hymn, më të bukurin në botë, ato të Shqipërisë.!

Lexo më shumë

UEFA mbledh në Shqipëri drejtuesit e Federatave të Futbollit të Europës Juglindore

UEFA do të organizojë në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të…

KAMPIONATET

Partizani-Tirana në statistika, derbi premton spektakël në “Air Albania”

Të premten në orën 19:00 në stadiumin “Air Albania”, do të luhet një nga sfidat më të zjarrta të kampionatit…

KOMBËTARET

Humbja me Suedinë, Silvinjo: Provuam skemë të re!

Për trajnerin Silvinjo, Kombëtarja bëri një paraqitje shumë të mirë në miqësoren me Suedinë,

TIFOZËT SHQIPTARË

Super tifozi i “Kuq”, Erion Braçe: Bravo Laçi! Skuuuadëëër!

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe, uroi Laçin pas kualifikimit historik për në turin e tretë të Conference League.

MERKATO

Dajan Shehi, te Botosoni në Rumani

26-vjeçari do të firmosë një kontratë 2-vjeçare me klubin rumun

TIFOZËT E HUAJ

UEFA mbledh në Shqipëri drejtuesit e Federatave të Futbollit të Europës Juglindore

UEFA do të organizojë në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të…