Gennaro Gattuso, një burrë i vërtetë!

Gazetari i njohur: Bukuria e futbollit qëndron edhe tek prezenca nga burra të pasionuar dhe të vërtetë si ai


Nga Dritan Hila, botues i Dritare.net

Si futbollist luftoi, vrapoi, u zemërua, harxhoi gjithë energjinë deri në pikën e fundit të djersës. Gennaro Gattuso ishte thjesht një luftëtar i paepur në një ekip plot talent.

Si trajner bëri shumë duke filluar nga gaveta, duke pranuar stolat e klubeve në vështirësi, kampionate pak të njohura për të, situata të pasigurta, por duke ruajtur gjithmonë një dinjitet dhe ndershmëri intelektuale të pakrahasueshme.

Në OFI Kreta dha dorëheqjen, por i paguan nga xhepi rrogat lojtarëve që nuk i kishin marrë prej muajsh.

Ne Pisa ndihmoi kompaninë të paguante bashkëpunëtorët dhe stafin.

Në Milano, në fund të mandatit, ai hoqi dorë nga pagesa e parashikuar për vitin e prishjes para kohe të kontratës nga klubi, por duke kërkuar që të paguhen bashkëpunëtorët e tij.

Në Napoli, një tjetër nga gjestet e tij të mrekullueshme: gjatë muajve të parë të karantines, ai hoqi dorë nga paga e tij, për të mbuluar 20% të pagave te punonjësve të Napolit që u pushuan nga kompania.

Këtë vit në Valencia, me rastin e Krishtlindjeve, ai pagoi dhjetëra mijëra euro për t’u bërë dhurata të gjithë punonjësve të kompanisë. “Jeta më ka dhënë shumë, ndaj më pëlqen të bëj dhurata, nuk më pëlqen t’i marr”.

Bukuria e futbollit qëndron edhe tek prezenca nga burra të pasionuar dhe të vërtetë si ai.

Gennaro Gattuso është një shembull.

Gennaro Gattuso është nga ata qe ne Italine e jugut quhet një burrë i vërtetë.

***

Marrë nga postimi në Facebook i gazetarit Dritan Hila

Si futbollist luftoi, vrapoi, u zemërua, harxhoi gjithë energjinë deri në pikën e fundit të djersës. Gennaro Gattuso…

Posted by Dritan Hila on Thursday, January 12, 2023

EURO 2024/ Qazim Laçi: Jemi pjesë e finaleve me meritë

Mesfushori i ekipit Kombëtar ishte lojtari i radhës që doli sot në konferencën për media nga kampi bazë i kuqezinjve…

KAMPIONATET

Partizani-Tirana në statistika, derbi premton spektakël në “Air Albania”

Të premten në orën 19:00 në stadiumin “Air Albania”, do të luhet një nga sfidat më të zjarrta të kampionatit…

KOMBËTARET

EURO 2024/ Qazim Laçi: Jemi pjesë e finaleve me meritë

Mesfushori i ekipit Kombëtar ishte lojtari i radhës që doli sot në konferencën për media nga kampi bazë i kuqezinjve…

TIFOZËT SHQIPTARË

Super tifozi i “Kuq”, Erion Braçe: Bravo Laçi! Skuuuadëëër!

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe, uroi Laçin pas kualifikimit historik për në turin e tretë të Conference League.

MERKATO

Dajan Shehi, te Botosoni në Rumani

26-vjeçari do të firmosë një kontratë 2-vjeçare me klubin rumun

TIFOZËT E HUAJ

Duka për median italiane: Do të jemi të lumtur nëse kalojmë në fazën e 1/16

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka intervistë për median italiane TvPlay.