“Alija Perënija”, Ali Mema aristokrati universal i futbollit shqiptar

Ali Mema do te mbetet ne historine e futbollit shqiptar nje aristokrat, si ne fushen e lojes ashtu dhe jashte saj

Enciklopedia e Saimirit… Tostao, “Mbreti i Bardhë”

Ne qofte se Pele nuk do te kishte lindur… Tostao do te ishte Pele!

Enciklopedia e Saimirit: Garincha…”gëzimi i të varfërve”

40 vjet me pare u shua legjenda braziliane. Në të gjithë historinë e futbollit askush nuk bëri më shumë njerëz të lumtur.

Bobby Fischer, shahisti amerikan që ia dha fund hegjemonisë sovjetike në shah

Si kampioni i 11-të i botës nga 1972-75, Bobby Fischer ndërpreu hegjemoninë sovjetike të shahut ne periudhen e Luftës së Ftohtë

Enciklopedia e Saimirit… Statistikat e 11 ndeshjeve midis Shqipërisë dhe Polonisë

Takimi i neserm ne Varshave midis Polonise dhe Shqiperise eshte # 12 midis dy perfaqesueseve.

Enciklopedia e Saimirit… Pavel Nedved, “Furia Ceca”

Pavel Nedved, i vetmi fitues i “Ballon d’Or” qe ka luajtur me pas ne Serie B, mbush sot 49 vjec…

Enciklopedia e Saimirit… Robert Lewandowski, polaku i “artë” i Bayern Munchen

Robert LEWANDOWSKI, sulmuesi polak i Bayern Munchen mbush 33 vjec…

Enciklopedia e Saimirit… Gianni Rivera, “The Golden Boy” i Italisë

Gianni Rivera konsiderohet nje nga talentet me te medha te futbollit Italian., ne mos me i madhi…

Enciklopedia e Saimirit… Abidin Dino, regjisori shqiptar i filmit të famshëm “Goal” për Botërorin “Angli 1966”

Babai i Abidin Dinos se ri ishte Rasih Dino (1865–1928), Firmetar i Pavarsise me 28 nentor 1912.

Enciklopedia e Saimirit… 28 korrik … Harry Kane, kapiteni i “Tre Luaneve”

Harry Kane, Kapiteni i skuadres angleze mbush 28 vjec…