Astrit Greva, trajneri i më të mirëve të baskebollit

Jetë të gjatë Astrit Greva, arkiva e gjallë dhe e mrekullueshme e baskebollit kombëtar

Sul Tufa, “Sulejmani i Madhërishëm” i notit dhe i sporteve nënujore

Durrsakët gjithnjë ta kanë çmuar, atë çka dhe. Për këtë edhe të detyrohen.

Panajot Pano, “Lojtari i artë”

Si sot, 14 vjet më parë, më 19 janar 2010, ndërroi jetë në SHBA, Panajot Pano, i mbiquajtur “Pushkashi shqiptar”.

Harun Dojaka, një jetë kushtuar volejbollit mes Shqipërisë dhe Izraelit

Harun Dojaka me sportin e volejbollit: si  lojtar, trajner dhe gjyqtar.

Anton Mazreku, ikona e gazetarisë sportive

Themeluesi i “Sporti Shqiptar” dhe i radiokronikës sportive. Enver Hoxha e la në heshtje shokun e liceut të Korçës

Ilir Përnaska, “mbreti blu” që i pëlqenin golat që shkaktonin dhimbje!

Sulmuesi i Dinamos ka qenë 6-herë golshënuesi më i mirë i kampionateve shqiptare.

Kostandin Kapo: Brixhi në Shqipëri, nga sporti mondan në kohën e Zogut, te luajtja fshehurazi në kohën e komunizmit

Gjurmet e para te Brixhit ne vendin tone i gjejme aty rreth viteve 30-te ku edhe aristokracia e kohes ne vendin tone nuk mbetej prapa aristokracise europiane. Aktualisht ne bote ka rreth 40 milion lojtare brixhi.

Alfred Kazanxhi, juristi që e futi Shqipërinë në Botërorin “Angli 1966”

Aventura Kuqezi nisi më 24 maj 1964, falë kontributit të Alfred Kazanxhi

Petrit Murzaku, “gjenerali i volejbollit”, i dekoruar nga Vladimir Putin

Kampion në të paktën shtatë lloje të ndryshme sporti

Trajneri rus i Partizanit, Nikolai Mikhailovich Lyukshinov: Dashuria e Enver Hoxhës për futbollin

Në vitin 1957, “profesori” rus, atëherë 39 vjeç, mbërriti në Shqipëri te Partizani e përfaqësuesja shqiptare