Ëndrra ime dhe e të gjithë sportistëve për medalje olimpike do të bëhet realitet!

Nuk do t’ju zhgënjej shumë shpejt ëndrra ime dhe e të gjithë sportistëve për medalje olimpike do të bëhet realitet.

Taulant Stërmasi: Luiza Gega, “Mbretëresha” e atletikës shqiptare!

Në një intervistë për gazetën “SOT”, trajneri i Luiza Gegës, Taulant Stërmasi, zbulon sekrete nga gara e Tokios, por edhe vështirësitë me të cilat po përballet atletika dhe sporti shqiptar në tërësi.

SHBA, fituese e Lojërave Olimpike “Tokyo 2020”

Në Lojërat Verore të Tokios morën pjesë 206 Komitete Olimpike Kombëtare dhe plot 11.656 sportistë, ku u shpallën plot 339 fitues.

Brazili kampion olimpik, Spanja dorëzohet në shtesë

Brazili kampion olimpik për herë të dytë radhazi. Skuadra e drejtuar nga Andre Jardine mposhti 2-1 Spanjën në “International Stadium” të Yokohamas pas 120 minutave lojë, teksa koha e rregullt u mbyll barazim 1-1.

Italia, kampione olimpike e stafetës 4 X 100 metra

Italia vazhdon të shkëlqejë në Olimpiadën e Tokios dhe që tani përfaqësuesja “axurre” ia ka dalë për të kaluar rendimentin e Lojërave Olimpike Të Romës, që u organizuan gjashtë dekada më parë në “Qytetin e Përjetshëm”.

Gjimnastja ritmike izraelite Linoy Ashram fiton medaljen e artë olimpike në “Tokyo 2020”

Ajo është femra e parë izraelite që fiton një medalje ari në Lojërat Olimpike Verore.

Luiza Gega, e 13-ta në botë!

Garuesja e fundit shqiptare në Tokio, e mbylli përfaqësimin e saj në garën e 3000 metrave me pengesa

Emma McKeon, “Përbindëshja” e pishinës

“Përbindëshja” e pishinës së “Tokyo 2020”, australiania Emma McKeon, me pesë medaljet e arta olimpike të fituara deri tani në karrierën e saj, ka arritur një rekord, të cilin e ndan me legjendën e notit botëror, bashkatdhetarin e saj, Ian Thorpe.

7 medalje në një Olimpiadë të vetme, notarja Emma McKeon barazon rekordin e gjimnastes Maria Gorokovskaja

Notarja Emma McKeon ka hyrë në historinë e Lojërave Olimpike. Notarja australiane ka arritur të fitojë plot shtatë medalje në “Tokyo 2020”, duke u bërë sportistja e dytë në histori që arrin një sukses të tillë.

Skandali “Calja”, Kreshnik Leka: KOKSH vendosi për kompozimin e ekipit kombëtar

Rezultati më i mirë deri tani ka ardhur nga Briken Calja që zuri vendin e katërt dhe ishte fare pranë medaljes së parë për vendin tonë.