Presidenti Meta uron Rocco Vatën: Shpresoj të bëhesh një yll i shndritshëm te Sëlltiku në Skoci!

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka përshëndetur nënshkrimin me Sëlltikun e Gllazgout, të talentit shkodran Rocco Vata, djali i ish-kapitenit të shquar të Kombëtares shqiptare, Rudi Vata.


Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka përshëndetur nënshkrimin me Sëlltikun e Gllazgout, të talentit shkodran Rocco Vata, djali i ish-kapitenit të shquar të Kombëtares shqiptare, Rudi Vata.

“Urime Rocco Vata për nënshkrimin e një kontrate 3-vjeçare me Sëlltikun. Një lajm shumë i lumtur që vjen në 2-vjetorin e takimit tim në Sarajevë me tifozët e mrekullueshëm të ekipit të zemrës time. Unë uroj që ai të ndjekë gjurmët e babait të tij, Rudit, dhe të bëhet një yll i ndritshëm me shkëlqim”, shkruan Presidenti i Republikës në mesazhin e tij në rrjetin social Twitter.

Kreu i Shtetit është një tifoz i madh i Sëlltikut të Gllazgout, dhe shpesh shfaqet me bluzën e ekipit legjendar skocez, ndërsa ka premtuar edhe të jetë i pranishëm në një ndeshje në stadium.

Djali 16-vjeçar i Rudi Vatës, i cili konsiderohet si një nga talentet e rinj më premtues në Skoci, nënshkroi një kontratë 3-vjeçare me klubin me themeluar 133 vjet më parë, në vitin 1888, dhe që është një nga pesë skuadrat e vetme në botë që ka fituar mbi 100 trofe.

Chris McCarth, drejtori akademisë së Sëlltikut e konsideron si tepër të talentuar sulmuesin Rocco Vata, i cili luan në të njëjtin pozicion si Cristiano Ronaldo.

UEFA mbledh në Shqipëri drejtuesit e Federatave të Futbollit të Europës Juglindore

UEFA do të organizojë në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të…

KAMPIONATET

Partizani-Tirana në statistika, derbi premton spektakël në “Air Albania”

Të premten në orën 19:00 në stadiumin “Air Albania”, do të luhet një nga sfidat më të zjarrta të kampionatit…

KOMBËTARET

Humbja me Suedinë, Silvinjo: Provuam skemë të re!

Për trajnerin Silvinjo, Kombëtarja bëri një paraqitje shumë të mirë në miqësoren me Suedinë,

TIFOZËT SHQIPTARË

Super tifozi i “Kuq”, Erion Braçe: Bravo Laçi! Skuuuadëëër!

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe, uroi Laçin pas kualifikimit historik për në turin e tretë të Conference League.

MERKATO

Dajan Shehi, te Botosoni në Rumani

26-vjeçari do të firmosë një kontratë 2-vjeçare me klubin rumun

TIFOZËT E HUAJ

UEFA mbledh në Shqipëri drejtuesit e Federatave të Futbollit të Europës Juglindore

UEFA do të organizojë në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të…