Tifozët e Specias fyejnë legjendën Maradona

Sukseset e Napolit duket se janë kthyer në problem në shumë stadiume, ku pritet me kore ofenduese dhe fyerje


Sukseset e Napolit duket se janë kthyer në problem në shumë stadiume, ku kjo skuadër pritet me kore ofenduese dhe fyerje ndaj lojtarëve e qytetit. Këto ngjarje shtohen gjithmonë kur ndeshjet luhen në fushat e skuadrave të veriut të Italisë dhe në fakt, në duelin e sotëm ndaj Specias ndalohej prania e tifozëve napolitanë që udhëtonin nga jugu, por vetëm e atyre “vendas”.

Por tifozët e Specias vendase gjatë gjithë ndeshjes nuk kanë ndalur koret fyese ndaj napolitanëve, duke filluar nga ai i zakonshmi “Vezuv laji me flakë”, për të vazhduar më pas me ato kundër Maradonës. Kënga e famshëm e tifozëve të Napolit për legjendën argjentinase u transformua nga “pashë Maradonën” në “ka vdekur Maradona”, duke dhuruar momente të turpshme.

Për më tepër, tifozët iu kundërvunë edhe trajnerit Luçiano Spaleti, i cili nga viti 1986, deri në vitin 1990, ka qenë futbollist te Specia dhe për më tepër, partnerja e tij, vjen nga kjo krahinë. Në sezonin e kaluar, për ngjarje të tilla, sfida mes dy skuadrave u ndërpre disa herë, ndaj erdhi vendimi që këtë vit ajo të luhej pa praninë e tifozerive udhëtuese.

UEFA mbledh në Shqipëri drejtuesit e Federatave të Futbollit të Europës Juglindore

UEFA do të organizojë në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të…

KAMPIONATET

Partizani-Tirana në statistika, derbi premton spektakël në “Air Albania”

Të premten në orën 19:00 në stadiumin “Air Albania”, do të luhet një nga sfidat më të zjarrta të kampionatit…

KOMBËTARET

Humbja me Suedinë, Silvinjo: Provuam skemë të re!

Për trajnerin Silvinjo, Kombëtarja bëri një paraqitje shumë të mirë në miqësoren me Suedinë,

TIFOZËT SHQIPTARË

Super tifozi i “Kuq”, Erion Braçe: Bravo Laçi! Skuuuadëëër!

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe, uroi Laçin pas kualifikimit historik për në turin e tretë të Conference League.

MERKATO

Dajan Shehi, te Botosoni në Rumani

26-vjeçari do të firmosë një kontratë 2-vjeçare me klubin rumun

TIFOZËT E HUAJ

UEFA mbledh në Shqipëri drejtuesit e Federatave të Futbollit të Europës Juglindore

UEFA do të organizojë në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të…