Manchester City triumfon në Champions League

Nuk ka mrekulli zikaltër në Stamboll


Nuk ka mrekulli zikaltër në Stamboll, aty ku Manchester City ia del të triumfojë me rezultatin minimal 1-0 ndaj Interit dhe të fitojë për herë të parë në histori trofeun e Ligës së Kampionëve.

Vendos nëj gol i Rodrit në minutën e 68’, për të konkretizuar në mënyrën më të mirë nëj sezon spektakolar të ‘citizens’, që fitojnë gjithçka, përfshi Premier Leaguen dhe FA Cup, duke bërë ‘tripletë’ për herë të parë.

Largon ‘makthin’ Champions edhe Pep Guardiola, që ia del të rikthehet të fitojë më në fund trofeun me ‘veshë të mëdhenj’, pas plot 14 vitesh pritje dhe tentativash radhazi.

Tripleta e dytë edhe për trajnerin spanjoll, që e ka bërë të njëjtën gjë edhe me Barcelonën fantastike në sezonin 2008-2009.

Nga ana tjetër, zikaltrit largohen nga finalja me krenarinë e një 90-minutëshi të barabartë me një nga skuadrat më të mira në botë, por edhe ‘pishmanin’ e të paktën 4 rasteve flagrante të shpërdoruara, që mund t’i kishin dhënë një tjetër rrjedhë takimit.

Manchester City – Inter 1-0 (Rodri 68′)

UEFA mbledh në Shqipëri drejtuesit e Federatave të Futbollit të Europës Juglindore

UEFA do të organizojë në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të…

KAMPIONATET

Partizani-Tirana në statistika, derbi premton spektakël në “Air Albania”

Të premten në orën 19:00 në stadiumin “Air Albania”, do të luhet një nga sfidat më të zjarrta të kampionatit…

KOMBËTARET

Humbja me Suedinë, Silvinjo: Provuam skemë të re!

Për trajnerin Silvinjo, Kombëtarja bëri një paraqitje shumë të mirë në miqësoren me Suedinë,

TIFOZËT SHQIPTARË

Super tifozi i “Kuq”, Erion Braçe: Bravo Laçi! Skuuuadëëër!

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe, uroi Laçin pas kualifikimit historik për në turin e tretë të Conference League.

MERKATO

Dajan Shehi, te Botosoni në Rumani

26-vjeçari do të firmosë një kontratë 2-vjeçare me klubin rumun

TIFOZËT E HUAJ

UEFA mbledh në Shqipëri drejtuesit e Federatave të Futbollit të Europës Juglindore

UEFA do të organizojë në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të…