“Topit i Artë 2023”: Messi dhe Bonmatí fitojnë trofeun

Topin e tij të tetë i Artë për sulmuesin argjentinas


Nuk dua të lë pa përmendur Haaland, Mbappé… ata patën një vit spektakolar, veçanërisht Haaland”, tha Lionel Messi në skenën e Théâtre du Châtelet në Paris, pasi mori Topin e tij të tetë të Artë nga David Beckham. “Nuk kam asnjë dyshim se ata do ta kërkojnë këtë çmim në të ardhmen. Ne shohim shumë talente të rinj këtu, dhe megjithëse e gjej veten në një fazë tjetër të karrierës sime, ne do të vazhdojmë ta shijojmë futbollin për shumë vite. Lojtarët vijnë dhe shkojnë, por niveli nuk bie kurrë. Ne do të vazhdojmë ta shijojmë edhe për shumë vite të tjera.” Kjo ka të ngjarë të jetë shtimi i fundit në koleksionin ilustrues të argjentinasit.

“Ky është i fundit dhe ndihem më i qetë dhe më i qetë,” vazhdoi ai. “Nuk e di nëse më ka mbetur pak apo shumë kohë në karrierë. Për sa kohë të jem mirë dhe në gjendje të konkurroj, do të vazhdoj ta bëj këtë”. Fjalimi i tij kishte një ton të qetë dhe të sinqertë, pothuajse një ndjenjë lehtësimi, duke vënë në mënyrë simbolike prekjen e fundit në karrierën e tij legjendare duke iu referuar hapur asaj ‘anës tjetër’ që ai përmendi. Në këtë kontekst, ku e tashmja ndërthuret me të ardhmen, Messi tashmë ka veçuar Erling Haaland dhe Kylian Mbappé si zgjedhjet e tij për procesin e trashëgimisë, i cili mbetet i hapur nëse nuk ka zhvillime të papritura.

Ndonëse i kishte përmendur tashmë, Lionel Messi aludoi edhe një herë drejtpërdrejt, në dy raste, për pasuesit e duopolit Messi-Cristiano Ronaldo që dominuan dekadën e fundit të futbollit: “Do të jetë një garë e bukur mes këtyre dyve dhe shumë të tjerëve. talentet e rinj këtu.
Aitana Bonmatí
Të dy e merituan këtë vit.”Ajo mori trofeun nga një tjetër fitues i botës në tenis, Novak Gjokovic, dhe vazhdoi të falënderojë të gjitha klubet për të cilat ka luajtur, me një përmendje të veçantë për “Barça, klubi im i jetës… Ne jemi një pikë referimi globale”. Dhe ajo e përfundoi fjalimin e saj të pranimit me një mesazh të fuqishëm se “si modele ne kemi një përgjegjësi brenda dhe jashtë fushës. Ne duhet të jemi më shumë se sportistë dhe të vazhdojmë të udhëheqim me shembull dhe të luftojmë së bashku për një botë më të mirë, paqësore dhe të barabartë.”Bonmatí, e lindur në Sant Pere de Ribes jo shumë larg Barcelonës, mbyll një vit historik me stil, një vit që e ka parë atë të vendoset si një nga emrat kryesorë në lojën e femrave. Statistikat janë mjaft mbresëlënëse, 18 gola dhe 21 asistime flasin vetë dhe mesfushorja ka marrë disa dallime të rëndësishme, si në nivel individual ashtu edhe në atë kolektiv.

Lojtarja më e mirë e femrave në botë është ende një blaugrana! Aitana Bonmatí është fituesja e Topit të Artë për vitin 2023, një çmim që e vendos mesfushorin në krye të botës së futbollit. Blaugrana mori çmimin në gala që u zhvillua në Teatre del Châtelet de Paris dhe ku Barça Women u shpërblye gjithashtu si ekipi më i mirë i vitit.
You sent

Lexo më shumë

UEFA mbledh në Shqipëri drejtuesit e Federatave të Futbollit të Europës Juglindore

UEFA do të organizojë në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të…

KAMPIONATET

Partizani-Tirana në statistika, derbi premton spektakël në “Air Albania”

Të premten në orën 19:00 në stadiumin “Air Albania”, do të luhet një nga sfidat më të zjarrta të kampionatit…

KOMBËTARET

Humbja me Suedinë, Silvinjo: Provuam skemë të re!

Për trajnerin Silvinjo, Kombëtarja bëri një paraqitje shumë të mirë në miqësoren me Suedinë,

TIFOZËT SHQIPTARË

Super tifozi i “Kuq”, Erion Braçe: Bravo Laçi! Skuuuadëëër!

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe, uroi Laçin pas kualifikimit historik për në turin e tretë të Conference League.

MERKATO

Dajan Shehi, te Botosoni në Rumani

26-vjeçari do të firmosë një kontratë 2-vjeçare me klubin rumun

TIFOZËT E HUAJ

UEFA mbledh në Shqipëri drejtuesit e Federatave të Futbollit të Europës Juglindore

UEFA do të organizojë në Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të…