Shqipëria në kompeticionin “UEFA Regions’ Cup” për futbollin amator

Ky do të jetë edicioni i 13-të i UEFA Regions’ Cup me edicionin e 12-të . Kampion është Spanja.


Shqipëria do të marrë pjesë për herë të parë në kompeticionin e UEFA-s “Regions’ Cup” për futbollin amator.

Këtë të enjte UEFA do të hedhë shortin për të përcaktuar grupet për raundin para-eliminator dhe të ndërmjetëm me kuqezinjtë që do të njihen me kundërshtarët.

Gjithsej, ekipet nga 36 federata të UEFA-s marrin pjesë Regions’ Cup , teksa ekipet e 30 federatave me koeficientët më të lartë në këtë kompeticion do të nisin garën në raundin e ndërmjetëm. Gjashtë të tjerat do të marrin pjesë në raundin para-eliminator për të plotësuar dy vendet e mbetura të raundit të ndërmjetëm.

Të gjitha ndeshjet e raundit para-eliminator duhet të luhen deri më 31 korrik 2024, ndërsa të gjitha ndeshjet e raundit të ndërmjetëm duhet të luhen përpara datës 6 dhjetor 2024. Tetë fituesit e grupeve të raundit të ndërmjetëm do të kualifikohen për në finale – që do të zhvillohen, në parim, në dy javët e para të qershorit ose korrikut 2025.

Procedura e shortit – Në raundin para-eliminator gjashtë skuadrat do të ndahen në dy grupe me nga tre ekipe, që do të luhen si mini-turne në njërin nga vendet pjesëmarrëse.

Të gjashtë skuadrat do të vendosen në një vazo dhe do të hidhet një short për të formuar dy grupe. Dy fituesit e grupeve do të kalojnë në raundin para-eliminator.

Ekipet pjesëmarrëse në raundin para-eliminator janë: Suedia, Gjeorgjia, Azerbajxhani, Estonia, Shqipëria, Armenia.

Në raundin e ndërmjetëm do të marrin pjesë 32 skuadra (30 që hyjnë direkt në këtë raund dhe dy fituesit e raundit para-eliminator) që do të ndahen në katër vazo me nga tetë skuadra bazuar në koeficientët e tyre. Ekipet do të ndahen në tetë grupe me nga katër, secili me një ekip nga çdo vazo. Vendet pritëse do të përcaktohen për çdo mini-turne, me tetë fituesit e grupeve që kualifikohen për në finale.

Duke parë rritjen e futbollit amator në vitet e fundit me kompeticione të ndryshme dhe me një numër prej rreth 6 mijë lojtarësh të regjistruar, FSHF vendosi të formojë një skuadër kombëtare dhe të marrë pjesë në këtë turne ndërkombëtar. Pas shortit do të nisin menjëherë përgatitjet për skuadrën më të re kombëtare të futbollit, këtë herë në nivel amator.

Ky do të jetë edicioni i 13-të i UEFA Regions’ Cup me edicionin e 12-të që u fitua në qershor 2023 nga ekipi i Spanjës.

Champions League, Egnatia humbet me Borac Banja Luka

Kampionia e Shqipërisë, e cila luajti nga minuta e 28-të me një lojtar më pak, pësoi gol në minutën e…

KAMPIONATET

Partizani-Tirana në statistika, derbi premton spektakël në “Air Albania”

Të premten në orën 19:00 në stadiumin “Air Albania”, do të luhet një nga sfidat më të zjarrta të kampionatit…

KOMBËTARET

Silvinjo dhe Gjimshiti: Asgjë nuk është e pamundur ndaj Spanjës

Kombëtarja shqiptare do të luajë mbrëmjen e së hënës ndaj Spanjës sfidën e tretë dhe të fundit të grupit B

TIFOZËT SHQIPTARË

Super tifozi i “Kuq”, Erion Braçe: Bravo Laçi! Skuuuadëëër!

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe, uroi Laçin pas kualifikimit historik për në turin e tretë të Conference League.

MERKATO

Dajan Shehi, te Botosoni në Rumani

26-vjeçari do të firmosë një kontratë 2-vjeçare me klubin rumun

TIFOZËT E HUAJ

Duka: Tani duam të kualifikohemi në Botëror

Rrugëtimi i Kombëtares kuqezi në finalet e Kampionatit Europian “Gjermani 2024” është ende një nga temat më të diskutuara në…