Real Madrid, kampion i Europës për të 15-ën herë

Real Madrid fiton 2-0 finalen e Ligës së Kampionëve përballë Borussia Dortmundit


Real Madrid fiton finalen e Ligës së Kampionëve përballë Borussia Dortmund dhe shpallet për të 15-ën herë kampion i Europës.

Sfida e luajtur në Londër, stadiumin “Wembley”, u vendos nga dy gola të skuadrës spanjolle në fund të pjesës së dytë. Fillimisht ishte goli i Daniel Carvajal në minutën 74’, i cili devijoi topin e harkuar nga këndorja nga Tony Kroos.

Goli i shënuar nga “Los Blancos” vuri në vështirësi psikologjike skuadrën gjermane, e cila deri në ato çaste dominoi lojën, duke krijuar më shumë raste shënimi se sa madrlenët, por pa sukses.

Kështu, të besuarit e Ançelotit, më të qetë dhe më të saktë, arritën të përfitonin nga një gabim i mesfushës së Dormtund dhe Bellingham, I dha një pas të mrekullueshme Vinicus Jr, i cili i vetëm përball portierit e dërgoi topin në rrjetë, duke dyfishuar rezultatin në minutën e 83’.

Pas kësaj, loja humbi shpejtësinë, edhe pse gjermanët tentuan të ndërtonin ndonjë sulm, por pa sukses. Në fund, ishin djemtë e Ançelotit që ju gëzuan titullit kampionë të Evropës, i cili është dhe i 15-të për skuadrën spanjolle, e cila është dhe skuadra më e titulluar në Europë.

Champions League, Egnatia humbet me Borac Banja Luka

Kampionia e Shqipërisë, e cila luajti nga minuta e 28-të me një lojtar më pak, pësoi gol në minutën e…

KAMPIONATET

Partizani-Tirana në statistika, derbi premton spektakël në “Air Albania”

Të premten në orën 19:00 në stadiumin “Air Albania”, do të luhet një nga sfidat më të zjarrta të kampionatit…

KOMBËTARET

Silvinjo dhe Gjimshiti: Asgjë nuk është e pamundur ndaj Spanjës

Kombëtarja shqiptare do të luajë mbrëmjen e së hënës ndaj Spanjës sfidën e tretë dhe të fundit të grupit B

TIFOZËT SHQIPTARË

Super tifozi i “Kuq”, Erion Braçe: Bravo Laçi! Skuuuadëëër!

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe, uroi Laçin pas kualifikimit historik për në turin e tretë të Conference League.

MERKATO

Dajan Shehi, te Botosoni në Rumani

26-vjeçari do të firmosë një kontratë 2-vjeçare me klubin rumun

TIFOZËT E HUAJ

Duka: Tani duam të kualifikohemi në Botëror

Rrugëtimi i Kombëtares kuqezi në finalet e Kampionatit Europian “Gjermani 2024” është ende një nga temat më të diskutuara në…